Rohm Semiconductor ESR10EZPF1912
ESR10EZPF1912 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF1912
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF1912.pdf
Availability of ESR10EZPF1912
QUANTITY
ESR10EZPF1912 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF1912
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF1912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF1912
Related LinksESR10E, ESR10EZPF1912 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF1912 Details Description
Related parts for ESR10EZPF1912
VARISTOR 162V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 9M1 datasheet.pdf
PLUG 10ROW 200POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 14.5VC SMC datasheet.pdf
NC 3P FP 15M COUPLER 24AWG PVC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf