Rohm Semiconductor ESR10EZPF2742
ESR10EZPF2742 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF2742
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF2742.pdf
Availability of ESR10EZPF2742
QUANTITY
ESR10EZPF2742 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF2742
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF2742
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF2742
Related LinksESR10E, ESR10EZPF2742 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF2742 Details Description
Related parts for ESR10EZPF2742
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 21POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf