Rohm Semiconductor ESR10EZPF2941
ESR10EZPF2941 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF2941
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF2941.pdf
Availability of ESR10EZPF2941
QUANTITY
ESR10EZPF2941 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF2941
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF2941
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF2941
Related LinksESR10E, ESR10EZPF2941 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF2941 Details Description
Related parts for ESR10EZPF2941
TRANS NPN DARL 60V 10A TO247 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 3A TO220-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf