Rohm Semiconductor ESR10EZPF4021
ESR10EZPF4021 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF4021
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF4021.pdf
Availability of ESR10EZPF4021
QUANTITY
ESR10EZPF4021 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF4021
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF4021
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF4021
Related LinksESR10E, ESR10EZPF4021 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF4021 Details Description
Related parts for ESR10EZPF4021
RES ARRAY 2 RES 47K OHM 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC P600 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PWM CTLR I2C INTERFACE QFN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
FEP TEFWIRE BR 500' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CABLE SKT datasheet.pdf