Rohm Semiconductor ESR10EZPF40R2
ESR10EZPF40R2 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF40R2
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF40R2.pdf
Availability of ESR10EZPF40R2
QUANTITY
ESR10EZPF40R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF40R2
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF40R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF40R2
Related LinksESR10E, ESR10EZPF40R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF40R2 Details Description
Related parts for ESR10EZPF40R2
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 620PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
MILLIPACS RCP HSG datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
23+23 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf