Rohm Semiconductor ESR10EZPF4872
ESR10EZPF4872 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF4872
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF4872.pdf
Availability of ESR10EZPF4872
QUANTITY
ESR10EZPF4872 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF4872
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF4872
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF4872
Related LinksESR10E, ESR10EZPF4872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF4872 Details Description
Related parts for ESR10EZPF4872
IC CIRCUIT SUPERVISORY LP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
M20 TO NPT ADAPTER datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
DSUB 9 M PCB R/A .154 MH G50 Z datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf