Rohm Semiconductor ESR10EZPF53R6
ESR10EZPF53R6 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF53R6
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF53R6.pdf
Availability of ESR10EZPF53R6
QUANTITY
ESR10EZPF53R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF53R6
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF53R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF53R6
Related LinksESR10E, ESR10EZPF53R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF53R6 Details Description
Related parts for ESR10EZPF53R6
AK-890 RS232 PKG datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 1400V TO-94 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 4.682K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf