Rohm Semiconductor ESR10EZPF6042
ESR10EZPF6042 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF6042
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF6042.pdf
Availability of ESR10EZPF6042
QUANTITY
ESR10EZPF6042 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF6042
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF6042
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF6042
Related LinksESR10E, ESR10EZPF6042 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF6042 Details Description
Related parts for ESR10EZPF6042
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 20AWG WHT SHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 105 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-20V 200W datasheet.pdf
RES 19.2 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 22 AWG GRY datasheet.pdf