Rohm Semiconductor ESR10EZPJ160
ESR10EZPJ160 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPJ160
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPJ160.pdf
Availability of ESR10EZPJ160
QUANTITY
ESR10EZPJ160 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPJ160
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPJ160
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPJ160
Related LinksESR10E, ESR10EZPJ160 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPJ160 Details Description
Related parts for ESR10EZPJ160
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 5A ECH8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONN USB B-A 2.0 BLKHD THREADED datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf