Rohm Semiconductor ESR10EZPJ160
ESR10EZPJ160 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPJ160
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPJ160.pdf
Availability of ESR10EZPJ160
QUANTITY
ESR10EZPJ160 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPJ160
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPJ160
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPJ160
Related LinksESR10E, ESR10EZPJ160 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPJ160 Details Description
Related parts for ESR10EZPJ160
BOX ABS GRAY 6.3"L X 3.75"W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA Backlight 20-uSMD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C048MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB 92LGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO213AB datasheet.pdf