Rohm Semiconductor ESR10EZPJ241
ESR10EZPJ241 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPJ241
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPJ241.pdf
Availability of ESR10EZPJ241
QUANTITY
ESR10EZPJ241 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPJ241
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPJ241
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPJ241
Related LinksESR10E, ESR10EZPJ241 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPJ241 Details Description
Related parts for ESR10EZPJ241
CONN HEADER RTANG 2POS .156 TIN datasheet.pdf