Rohm Semiconductor ESR18EZPF1002
ESR18EZPF1002 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF1002
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF1002.pdf
Availability of ESR18EZPF1002
QUANTITY
ESR18EZPF1002 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF1002
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF1002
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF1002
Related LinksESR18E, ESR18EZPF1002 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF1002 Details Description
Related parts for ESR18EZPF1002
HOOK-UP SOLID 20AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 3MSPS HS LP 8MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 500MA 28VDC datasheet.pdf
COVER CLIPS AS MO datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf