Rohm Semiconductor ESR18EZPF1021
ESR18EZPF1021 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF1021
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF1021.pdf
Availability of ESR18EZPF1021
QUANTITY
ESR18EZPF1021 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF1021
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF1021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF1021
Related LinksESR18E, ESR18EZPF1021 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF1021 Details Description
Related parts for ESR18EZPF1021
IC REG LDO 1.5V 1A DPAK datasheet.pdf
IC ENCODER MS SERIES 20-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
COUPLER 16 DB 0.5-18GHZ datasheet.pdf
1500UF 400V 50X105MM 85C 2000H datasheet.pdf