Rohm Semiconductor ESR18EZPF1240
ESR18EZPF1240 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF1240
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF1240.pdf
Availability of ESR18EZPF1240
QUANTITY
ESR18EZPF1240 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF1240
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF1240
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF1240
Related LinksESR18E, ESR18EZPF1240 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF1240 Details Description
Related parts for ESR18EZPF1240
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 4.54"L X 3.54"W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 735MA 260 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE RECT 3A 600V 50NS DO-214AB datasheet.pdf
CPC SRS CONN KIT SIZE 13 9W datasheet.pdf