Rohm Semiconductor ESR18EZPF1240
ESR18EZPF1240 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF1240
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF1240.pdf
Availability of ESR18EZPF1240
QUANTITY
ESR18EZPF1240 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF1240
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF1240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF1240
Related LinksESR18E, ESR18EZPF1240 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF1240 Details Description
Related parts for ESR18EZPF1240
IC SW TEMP REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1050W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf