Rohm Semiconductor ESR18EZPF12R1
ESR18EZPF12R1 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF12R1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF12R1.pdf
Availability of ESR18EZPF12R1
QUANTITY
ESR18EZPF12R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF12R1
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF12R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF12R1
Related LinksESR18E, ESR18EZPF12R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF12R1 Details Description
Related parts for ESR18EZPF12R1
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 48A T-MAX datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DFN datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
08 LEVEL V COVER .125CL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED RCKR 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
ED-7-004-TRANSFORMER-115V datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V 20% X6S 1210 datasheet.pdf