Rohm Semiconductor ESR18EZPF1401
ESR18EZPF1401 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF1401
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF1401.pdf
Availability of ESR18EZPF1401
QUANTITY
ESR18EZPF1401 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF1401
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF1401
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF1401
Related LinksESR18E, ESR18EZPF1401 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF1401 Details Description
Related parts for ESR18EZPF1401
LED GREEN 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FERRIT BROADBAND CLAMPON 13.6MM datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 8POS datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-18AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-215AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf