Rohm Semiconductor ESR18EZPF16R5
ESR18EZPF16R5 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF16R5
Brief Description
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF16R5.pdf
Availability of ESR18EZPF16R5
QUANTITY
ESR18EZPF16R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF16R5
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF16R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF16R5
Related LinksESR18E, ESR18EZPF16R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF16R5 Details Description
Related parts for ESR18EZPF16R5
BOARD EVAL W/DISCRETE INTERFACE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 115MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf