Rohm Semiconductor ESR18EZPF2403
ESR18EZPF2403 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF2403
Brief Description
RES SMD 240K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF2403.pdf
Availability of ESR18EZPF2403
QUANTITY
ESR18EZPF2403 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF2403
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF2403
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF2403
Related LinksESR18E, ESR18EZPF2403 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF2403 Details Description
Related parts for ESR18EZPF2403
CONN EDGECARD 34POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL9104AIRUA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 3A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
BIT HEX 1/2" 0.98" datasheet.pdf
IC COMP TINY CMOS R-R IN SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 410MA 1.42 OHM datasheet.pdf