Rohm Semiconductor ESR18EZPF2403
ESR18EZPF2403 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF2403
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF2403.pdf
Availability of ESR18EZPF2403
QUANTITY
ESR18EZPF2403 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF2403
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF2403
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF2403
Related LinksESR18E, ESR18EZPF2403 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF2403 Details Description
Related parts for ESR18EZPF2403
IC SENSOR QTOUCH 8CHAN 32QFN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 12V datasheet.pdf
RES 274 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO-220CP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf