Rohm Semiconductor ESR18EZPF2612
ESR18EZPF2612 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF2612
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF2612.pdf
Availability of ESR18EZPF2612
QUANTITY
ESR18EZPF2612 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF2612
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF2612
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF2612
Related LinksESR18E, ESR18EZPF2612 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF2612 Details Description
Related parts for ESR18EZPF2612
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
CONN EURO TERM BLK 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE DB9 FMALE/DB25 MALE 6' datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
GDT 1300V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf