Rohm Semiconductor ESR18EZPF2940
ESR18EZPF2940 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF2940
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF2940.pdf
Availability of ESR18EZPF2940
QUANTITY
ESR18EZPF2940 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF2940
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF2940
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF2940
Related LinksESR18E, ESR18EZPF2940 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF2940 Details Description
Related parts for ESR18EZPF2940
Crystal 100.0000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 4.83MM datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO216AA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
INTERFACE MODULE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf