Rohm Semiconductor ESR18EZPF4020
ESR18EZPF4020 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF4020
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF4020.pdf
Availability of ESR18EZPF4020
QUANTITY
ESR18EZPF4020 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF4020
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF4020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF4020
Related LinksESR18E, ESR18EZPF4020 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF4020 Details Description
Related parts for ESR18EZPF4020
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 2.7V RED datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CONT PIN CRIMP 10AWG SILVR 4.0MM datasheet.pdf