Rohm Semiconductor ESR18EZPF43R2
ESR18EZPF43R2 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF43R2
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF43R2.pdf
Availability of ESR18EZPF43R2
QUANTITY
ESR18EZPF43R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF43R2
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF43R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF43R2
Related LinksESR18E, ESR18EZPF43R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF43R2 Details Description
Related parts for ESR18EZPF43R2
CONN PLUG 3POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
DISPLAY DOT MTRX ORN-RD 4.0" 5X7 datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf