Rohm Semiconductor ESR18EZPF4700
ESR18EZPF4700 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF4700
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF4700.pdf
Availability of ESR18EZPF4700
QUANTITY
ESR18EZPF4700 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF4700
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF4700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF4700
Related LinksESR18E, ESR18EZPF4700 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF4700 Details Description
Related parts for ESR18EZPF4700
CABLE 20COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 65NS 88SCSP datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
SPECIAL QD MAT 44"X48" datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
VARISTOR 198V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf