Rohm Semiconductor ESR18EZPF5622
ESR18EZPF5622 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF5622
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF5622.pdf
Availability of ESR18EZPF5622
QUANTITY
ESR18EZPF5622 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF5622
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF5622
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF5622
Related LinksESR18E, ESR18EZPF5622 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF5622 Details Description
Related parts for ESR18EZPF5622
RES 7.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CUTTER SIDE TPRD SEM-FLSH 5.12" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LENS LOW PROFILE YELLOW SNAP-IN datasheet.pdf
RES 270 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
9+9 WAY M VERT SMT W/JS datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf