Rohm Semiconductor ESR18EZPF6490
ESR18EZPF6490 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF6490
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 649 OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF6490.pdf
Availability of ESR18EZPF6490
QUANTITY
ESR18EZPF6490 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF6490
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF6490
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF6490
Related LinksESR18E, ESR18EZPF6490 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF6490 Details Description
Related parts for ESR18EZPF6490
MODULE DDR2 512MB 240-DIMM datasheet.pdf
5 X 12 METRAL CABLE CONN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RANGE BOX COLOR: GRAY datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 93MA 25.9 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 698K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf