Rohm Semiconductor ESR18EZPF7151
ESR18EZPF7151 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF7151
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF7151.pdf
Availability of ESR18EZPF7151
QUANTITY
ESR18EZPF7151 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF7151
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF7151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF7151
Related LinksESR18E, ESR18EZPF7151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF7151 Details Description
Related parts for ESR18EZPF7151
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6.3A 22 MOHM TH datasheet.pdf