Rohm Semiconductor ESR18EZPJ155
ESR18EZPJ155 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ155
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ155.pdf
Availability of ESR18EZPJ155
QUANTITY
ESR18EZPJ155 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ155
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ155
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ155
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ155 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ155 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ155
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS SMD VERT 10AU datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS EV-DO DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf