Rohm Semiconductor ESR18EZPJ240
ESR18EZPJ240 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ240
Brief Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ240.pdf
Availability of ESR18EZPJ240
QUANTITY
ESR18EZPJ240 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ240
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ240
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ240
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ240 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ240 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ240
TRANSFORMER 2.0MH 2CT:1CT PULSE datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY QUAD 10-DFN datasheet.pdf
CONN 7MM PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MILCONNECTOR MIM613 datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC datasheet.pdf