Rohm Semiconductor ESR18EZPJ242
ESR18EZPJ242 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ242
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ242.pdf
Availability of ESR18EZPJ242
QUANTITY
ESR18EZPJ242 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ242
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ242
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ242 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ242 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ242
IC FLASH 512KBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 90POS RACK & PANEL datasheet.pdf
16MM IND CTRL SQUARE SCRN YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf