Rohm Semiconductor ESR18EZPJ274
ESR18EZPJ274 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ274
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ274.pdf
Availability of ESR18EZPJ274
QUANTITY
ESR18EZPJ274 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ274
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ274
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ274 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ274 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ274
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG 5MM P-G datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf