Rohm Semiconductor ESR18EZPJ274
ESR18EZPJ274 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ274
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ274.pdf
Availability of ESR18EZPJ274
QUANTITY
ESR18EZPJ274 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ274
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ274
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ274
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ274 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ274 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ274
IC XDCP 32-TAP 10K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH SAFETY 1NC/1NO VERT 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP AUTO-ZERO QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CLUTCH BRAKE datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf