Rohm Semiconductor ESR18EZPJ395
ESR18EZPJ395 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ395
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ395.pdf
Availability of ESR18EZPJ395
QUANTITY
ESR18EZPJ395 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ395
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ395
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ395
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ395 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ395 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ395
HOLDER BATTERY COIN 23MM 1-CELL datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MOD IGBT SIXPACK RBSOA 1200V E2 datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.3A 293 MOHM datasheet.pdf