Rohm Semiconductor ESR18EZPJ515
ESR18EZPJ515 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ515
Brief Description
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ515.pdf
Availability of ESR18EZPJ515
QUANTITY
ESR18EZPJ515 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ515
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ515
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ515
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ515 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ515 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ515
IC REG CTRLR PWM 64-LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
DIE SET SET OF 4 ASP-BB-5QD1087 datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB 128KB 177LGA datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf