Rohm Semiconductor ESR18EZPJ561
ESR18EZPJ561 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ561
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ561.pdf
Availability of ESR18EZPJ561
QUANTITY
ESR18EZPJ561 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ561
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ561
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ561
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ561 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ561 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ561
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SSOP datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI STUD 30A datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf