Rohm Semiconductor ESR18EZPJ6R8
ESR18EZPJ6R8 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ6R8
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ6R8.pdf
Availability of ESR18EZPJ6R8
QUANTITY
ESR18EZPJ6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ6R8
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ6R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ6R8
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ6R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ6R8 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ6R8
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .375 datasheet.pdf
4700UF 6,3V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf