Rohm Semiconductor ESR25JZPF1R50
ESR25JZPF1R50 picture photo
Mfg. Part Number
ESR25JZPF1R50
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ESR25JZPF1R50.pdf
Availability of ESR25JZPF1R50
QUANTITY
ESR25JZPF1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR25JZPF1R50
Internal Part NumberEIS-ESR25JZPF1R50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAnti-Surge ESR Series Resistors
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR25JZPF1R50
Related LinksESR25J, ESR25JZPF1R50 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR25JZPF1R50 Details Description
Related parts for ESR25JZPF1R50
IDC CABLE - HSR60H/AE60G/X datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
6IN NOM SWIVEL BRAKE HVY DUTY CA datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21VC AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf