Rohm Semiconductor ESR25JZPF6802
ESR25JZPF6802 picture photo
Mfg. Part Number
ESR25JZPF6802
Brief Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ESR25JZPF6802.pdf
Availability of ESR25JZPF6802
QUANTITY
ESR25JZPF6802 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR25JZPF6802
Internal Part NumberEIS-ESR25JZPF6802
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAnti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR25JZPF6802
Related LinksESR25J, ESR25JZPF6802 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR25JZPF6802 Details Description
Related parts for ESR25JZPF6802
RES 1K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM UVLO HV 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100 30AU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 18AWG 1000' datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf