Rohm Semiconductor ESR25JZPJ183
ESR25JZPJ183 picture photo
Mfg. Part Number
ESR25JZPJ183
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ESR25JZPJ183.pdf
Availability of ESR25JZPJ183
QUANTITY
ESR25JZPJ183 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR25JZPJ183
Internal Part NumberEIS-ESR25JZPJ183
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR25JZPJ183
Related LinksESR25J, ESR25JZPJ183 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR25JZPJ183 Details Description
Related parts for ESR25JZPJ183
RES 7.5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf