Rohm Semiconductor ESR25JZPJ271
ESR25JZPJ271 picture photo
Mfg. Part Number
ESR25JZPJ271
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ESR25JZPJ271.pdf
Availability of ESR25JZPJ271
QUANTITY
ESR25JZPJ271 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR25JZPJ271
Internal Part NumberEIS-ESR25JZPJ271
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR25JZPJ271
Related LinksESR25J, ESR25JZPJ271 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR25JZPJ271 Details Description
Related parts for ESR25JZPJ271
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 1MB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FLANGE MNT SENSOR N/O W/LEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.158 OHM 1% 10W datasheet.pdf