Cornell Dubilier Electronics ESRD101M06R
ESRD101M06R picture photo
Mfg. Part Number
ESRD101M06R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
ESRD101M06R.pdf
Availability of ESRD101M06R
QUANTITY
ESRD101M06R Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRD101M06R
Internal Part NumberEIS-ESRD101M06R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRD101M06R
Related LinksESRD1, ESRD101M06R Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRD101M06R Details Description
Related parts for ESRD101M06R
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 5.5A 20 MOHM TH datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT PARALLEL 16SO datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SOD523 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
ENCLOSED DISCONNECTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
Low Cost, Precision 2.5 V IC References IC datasheet.pdf