Cornell Dubilier Electronics ESRD121M02XB
ESRD121M02XB picture photo
Mfg. Part Number
ESRD121M02XB
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
ESRD121M02XB.pdf
Availability of ESRD121M02XB
QUANTITY
ESRD121M02XB Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRD121M02XB
Internal Part NumberEIS-ESRD121M02XB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRD
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRD121M02XB
Related LinksESRD12, ESRD121M02XB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRD121M02XB Details Description
Related parts for ESRD121M02XB
JUMPER-H2730TR/C2016B/H2730TR 4" datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC POWER DISTRIB SW 500MA 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 18 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf