Cornell Dubilier Electronics ESRD150M12R
ESRD150M12R picture photo
Mfg. Part Number
ESRD150M12R
Brief Description
CAP POLYMER 15UF 20% 12.5V SMD
Datasheet Download
ESRD150M12R.pdf
Availability of ESRD150M12R
QUANTITY
ESRD150M12R Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRD150M12R
Internal Part NumberEIS-ESRD150M12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating12.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRD150M12R
Related LinksESRD1, ESRD150M12R Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRD150M12R Details Description
Related parts for ESRD150M12R
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 200V 25A D-34A datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 12PIN CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf