Cornell Dubilier Electronics ESRE271M02B
ESRE271M02B picture photo
Mfg. Part Number
ESRE271M02B
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
ESRE271M02B.pdf
Availability of ESRE271M02B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ESRE271M02B Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRE271M02B
Internal Part NumberEIS-ESRE271M02B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRE
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRE271M02B
Related LinksESRE2, ESRE271M02B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRE271M02B Details Description
Related parts for ESRE271M02B
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
LED CBI 3MM SGL LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
ACCELEROMETER DUAL AXIS 5G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CABLE 30COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RINGLT LOW ANGLE BLUE OD100 datasheet.pdf
GDT 230V 5KA SMD FAIL SHORT datasheet.pdf