Cornell Dubilier Electronics ESRE271M02B
ESRE271M02B picture photo
Mfg. Part Number
ESRE271M02B
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
ESRE271M02B.pdf
Availability of ESRE271M02B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ESRE271M02B Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRE271M02B
Internal Part NumberEIS-ESRE271M02B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRE
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRE271M02B
Related LinksESRE2, ESRE271M02B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRE271M02B Details Description
Related parts for ESRE271M02B
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANS HOUSED datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
28CIR MTA100 FD THR ASSY RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MNT SKT datasheet.pdf