Cornell Dubilier Electronics ESRE271M0EB
ESRE271M0EB picture photo
Mfg. Part Number
ESRE271M0EB
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
ESRE271M0EB.pdf
Availability of ESRE271M0EB
QUANTITY
ESRE271M0EB Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRE271M0EB
Internal Part NumberEIS-ESRE271M0EB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRE
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRE271M0EB
Related LinksESRE2, ESRE271M0EB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRE271M0EB Details Description
Related parts for ESRE271M0EB
KIT DEV RABBITCORE/RCM3600 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 6' NM TNCM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf