Cornell Dubilier Electronics ESRH101M08R
ESRH101M08R picture photo
Mfg. Part Number
ESRH101M08R
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 8V SMD
Datasheet Download
ESRH101M08R.pdf
Availability of ESRH101M08R
QUANTITY
ESRH101M08R Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRH101M08R
Internal Part NumberEIS-ESRH101M08R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating8V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRH101M08R
Related LinksESRH1, ESRH101M08R Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRH101M08R Details Description
Related parts for ESRH101M08R
FITTING TEE RACEWAY T105 IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 250MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL datasheet.pdf
RES 176K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 16VC SOT23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD523 datasheet.pdf
DIODE INPUT 20A D2PAK datasheet.pdf