Cornell Dubilier Electronics ESRL680M02R
ESRL680M02R picture photo
Mfg. Part Number
ESRL680M02R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
ESRL680M02R.pdf
Availability of ESRL680M02R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ESRL680M02R Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRL680M02R
Internal Part NumberEIS-ESRL680M02R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLESRL Series Obs 9/Jan/2013
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRL680M02R
Related LinksESRL6, ESRL680M02R Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRL680M02R Details Description
Related parts for ESRL680M02R
IDC CABLE - MSC16K/MC16F/MCS16K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 2.54MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT GRN,GRN,GRN,GRN datasheet.pdf
IC 8051 MCU 128K FLASH 48-QFN datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V/1.8V 8VSON datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 120A CO-PAK TO-247-3 datasheet.pdf