E-T-A ESS20-002-DC24V-3A
ESS20-002-DC24V-3A picture photo
Mfg. Part Number
ESS20-002-DC24V-3A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR SOLID STATE 3A 24VDC
Datasheet Download
ESS20-002-DC24V-3A.pdf
Availability of ESS20-002-DC24V-3A
QUANTITY
ESS20-002-DC24V-3A Order Process
Ship out your order
Specifications of ESS20-002-DC24V-3A
Internal Part NumberEIS-ESS20-002-DC24V-3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesESS20-0
Breaker TypeSolid State
Current Rating3A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Number of Poles1
Actuator TypePush-Push
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESS20-002-DC24V-3A
Related LinksESS20-002, ESS20-002-DC24V-3A Datasheet, E-T-A Distributor
ESS20-002-DC24V-3A Details Description
Related parts for ESS20-002-DC24V-3A
IC COUNTER BINARY PRESET 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM TIN-LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf